RSRS u periodu vanrednog stanja

Revolucionarni savez rada Srbije uz strogo poštovanje „socijalnog distanciranja“ odbija da obustavi i socijalnu borbu. Naprotiv, RSRS kontinuirano nastavlja svoj rad, pripremajući odbranu radničkih prava u nastajućim teškim vremenima krize i naoštrenih napada buržoazije, kao i uslove za prevazilaženje reakcionarnog kapitalističkog sistema koji je izvor sve krize i zaraze. RSRS priprema i organizuje revoluciju!

• Akcioni komitet

Telefonska sednica Akcionog komiteta u skraćenom sastavu 31. marta konstatovala je odlaganje redovne Treće martovske sednice AK usled borbe protiv epidemije i proglašenja vanrednog stanja i započela pripreme uslova za organizovanje Četvrte sednice AK, koja će biti održana u proleterskom Kragujevcu odmah nakon što se za to budu stekli uslovi bezbednosti u odnosu na epidemiju virusa.

Podrška RSRS radnicama i radnicima u prvim redovima borbe protiv epidemije

Akcioni komitet konstatovao je i kooptiranje predstavnika Radničke omladine Miloša Rakića u sastav AK, koji zajedno sa proširenjem na Drugoj februarskoj sednici AK i predstavnicom Saveza radnih žena danas čini pet članova: Veličković, Vujisić, Ristić, Živanović, Rakić.

Na telefonskoj sednici AK produbljeni su zaključci o radu između dve sednice, koji su uverljivo prikazani u Martovskim diktatima 2020. AK nezaustavljivo nastavlja svoj odlučni rad sveobuhvatne, rukovodeće organizacije RSRS u borbi za vlast radničke klase u Srbiji i na Balkanu.

• Edukativna komuna

Edukativna komuna “Ljiljana Bogoeva Sedlar” održala je svoj Drugi sastanak na telefonskoj sednici 29. marta. Na sastanku je podnet izveštaj o dosadašnjem radu i iznete su smernice za dalje proširivanje delatnosti.

Edukativna komuna pokrenula je seriju „karantinskih Marksističko-lenjinističkih čitaonica“, koju će po završetku vanrednog stanja predstaviti u vidu jedinstvene publikacije.

Na inicijativu dr Tamare Đorđević, Edukativna komuna pokreće i projekat skiciranja privredne mape Srbije – u čije je učešće u izradi pozvala sva lokalna povereništva RSRS.

• Radnička omladina

01. aprila 2020. godine održan je sastanak Radničke omladine Srbije (ROSA). Zbog toga što je država proglasila vanredno stanje zbog virusa COVID-19 – sastanak je održan putem interneta. Internet sastanak otvorio je pitanje održavanja prvih redovnih sastanaka nakon završetka vanrednog stanja.

Na ovom sastanku ROSA je utvrdila nove obaveze i pozicije svojih članova, koje se pre svega tiču omasovljavanja naše partije i buđenja revolucionarnog duha u radnoj omladini. Situacija je teška, mnogo mladih ljudi je eksploatisano od strane kapitalista ili nezaposleno. ROSA se zalaže da aktivira sve te mlade ljude i podstakne ih na borbu za svoja radnička prava!

Izneseni su brojni primeri bezdušne eksploatacije mladih ljudi od juga do severa Srbije. Posebno je istaknuta potreba na organizovanju radničke klase Kragujevca – koja se u dosadašnjim borbama radničke klase u Srbiji pokazala kao najvitalnija i najborbenija, što je pokazao i pobednički štrajk u Fijatu 2017. godine. Centar aktivnosti ROSA trenutno se odvija u Šumadiji, Pomoravlju, Beogradu a širiće se dalje i na ostale okruge u Srbiji.

ROSA i RSRS moraju da intenziviraju svoj rad među radnicama i radnicima kragujevačkog FIAT-a

Na sastanku se diskutovalo i o međunarodnoj situaciji i međunarodnim udruženjima koja dele ideje sa Revolucionarnim savezom rada Srbije, sa naglaskom na situaciju u Turskoj i Grčkoj. ROSA je takođe utvrdila pripreme za učešće na Međunarodnom antifašističkom kampu za koji je dobila drugarski poziv, a čije je održavanje najavljeno za avgust ove godine u Berlinu. Zakazani datum kampa biće još jednom potvrđen ili prolongiran u zavisnosti od razvoja novonastale globalne krizne situacije, za mnoge najteže od Drugog svetskog rata.

ROSA će zajedno sa RSRS pokrenuti i svoj letnji Proleterski omladinski kamp. Datumi zavšetka trenutnog vanrednog stanja preciznije će približiti vreme održavanja ovogodišnjeg kampa, o čemu će ROSA blagovremeno obavestiti radničku omladinu i javnost u Srbiji.

Pozdravljamo sve, radničku klasu i omladinu – borićemo se zajedno i bićemo podrška u ovim teškim vremenima! Živela naša radnička omladina! Živeo radni narod!

• Međunarodni komitet

Međunarodni komitet izneo je 03. aprila izveštaj AK o svom dosadašnjem radu. Izneseni su sledeći zaključci:

1) Odlučniji rad na stvaranju osnove balkanske marksističko-lenjinističke saradnje.

Posebno se oseća nedostatak marksističko-lenjinističke baze i saradnje na Balkanu, koja će se pokazati presudnom za rešavanje ništa manje presudnog “balkanskog pitanja”. Sa tim u vezi, stvara se potreba za jasnijim definisanjem stavova vezanih za vekovno nerešeno “balkansko pitanje” – u vidu politike nerazrušivog revolucionarnog bratstva naroda, a na bazi radničkog pokreta.

Pretvorimo postojeće jabuke razodra u tačke spajanja i prijateljstva balkanskih naroda – pretvarimo Makedoniju i Kosovo od glavnih baza imperijalizma na Balkanu u glavne tačke otpora imperijalizmu!

2) Dalje, čvršće i sve prisnije povezivanje sa sestrinskim marksističko-lenjinističkim organizacijama i Međunarodnom konferencijom marksističko-lenjinističkih partija i organizacija (CIPOML).

Stvarajmo „jednu, dve, tri, mnogo malih socijalističkih zemalja“ i stupimo u epohu komunizma! To danas, od samo pitanja, postaje i trka za opstanak čovečanstva. Radničku klasu na vlast – komunizam će pobediti!

Akcioni komitet RSRS,
29. mart – 04. april 2020. godine